VMware NSX

معرفی محصول

VMware NSX  یک Platform مجازی سازی شبکه ای است که برای مراکز داده  نرم افزاری ( مجازی سازی شده )، مدل کاری ماشین مجازی را برای انواع شبکه ها  به ارمغان می آورد. با استفاده از NSX امکانات شبکه ای از جمله .Routing, Switching, Firewalling درون Hypervisor نهفته می شود و ازین طریق در تمام محیط توزیع می شود.NSX  و شیوه ی کارکرد آن به طور موثر Network Hypervisor می سازد که می تواند به عنوان پایه ای  برای شبکه ها و سرویس های مجازی عمل کند. همانند شیوه کاری ماشین های مجازی ، شبکه های مجازی نیز برنامه نویسی شده تدارک دیده شده اند و به صورت اصولی مستقل از  سخت افزار قرار گرفته اند. NSX تمامی شبکه را در محیط نرم افزاری  ( مجازی سازی ) دوباره سازی می کند، فعال کردن هر توپولوژی شبکه چه ساده باشد و چه پیچیده و چند لایه تنها چند ثانیه زمان می برد. کاربران می توانند با استفاده از پیش نیاز های متنوع و گوناگون، اعمال نفوذ و ترکیب سرویس هایی که NSX در اختیارشان قرار می دهد، شبکه های مجازی مختلفی بسازند که به ذات ایمن تر باشند.

  • برقراری امنیت به ازای هر حجم کاری به کوچک ترین اندازه ممکن
  • کاهش زمان ارائه شبکه از روزها به چندین ثانیه و بهینه سازی عملیات ها از طریق اتوماتیک کردن آنها
  • قابلیت انتقال حجم کاری مستقل از توپولوژی شبکه فیزیکی بین دیتا سنتر ها

 همچنین این محصول قابلیت هایی را ارائه کرده است که در زیر به شرح آن پرداخته شده است:

  • Switching

ترافیک لایه منطقی دو در شبکه با داشتن این ویژگی تحت لایه سه منتقل می شود.

  • Routing

عملیات مسیر یابی بین شبکه های مجازی به صورت توزیع شده در هسته ی Hypervisor انجام می شود. Static Routing  ها و پروتکل های Dynamic مسیر یابی مانند پروتکل هایی از جمله (OSPF, BGP)   را پشتیبانی می کند.

  • Distributed Firewalling

یک  Firewall  توزیع شده که در Hypervisor Kernel  برای ظرفیت  تا ۲۰Gbps ازگنجایش  Firewall  به ازای هر هاست Hypervisor قرار گرفته است. همچنین پشتیبانی از Active Directory  و پایش فعالیت ها از ویژگی های این محصول است. به علاوه NSX  می تواند توسط NSX Edge  قابلیتNorth-South Firewall  را نیز فراهم کند.

  • VPN

دارای قابلیت Tunneling   سایت- به-سایت و ایجاد دسترسی Remote، VPN و همچنینVPN  مدیریت نشده برای سرویس های Cloud Gateway است.

  • NSX Gateway

پشتیبانی برایارتباط   VXLAN و VLAN که باعث یک اتصال ساده به حجم کاری فیزیکی می شود.

  • Cross vCenter Networking and Security

راه اندازی شبکه و تامین امنیت آن در vCenter  و دیتا سنتر بدون توجه به توپولوژی فیزیکی باعث بوجود آمدن توانایی هایی از جمله Disaster Recovery  و بوجود آمدن دیتا سنتر های Active-Active   می شود.

ویدئوی محصول

VMware NSX Introduction

VMware NSX یک Platform مجازی سازی شبکه ای است که برای مراکز داده نرم افزاری ( مجازی سازی شده )، مدل کاری ماشین مجازی را برای انواع شبکه ها به ارمغان می آورد. با استفاده از NSX امکانات شبکه ای از جمله .Routing, Switching, Firewalling درون Hypervisor نهفته می شود و ازین طریق در تمام محیط توزیع می شود.

محصولات مرتبط