راه‌حل پشتیبان‌گیری

۳ هزینه پنهان در خرید راه‌حل پشتیبان‌گیری

اگر تا به حال راه‌حل‌های مختلف پشتیبان‌گیری را مقایسه کرده باشید، قطعا متوجه شده‌اید که گزینه‌ها، مجموعه ویژگی‌ها و مدل‌های مجوز مختلفی وجود دارند و انتخاب بین آن‌ها کار ساده‌ای نیست. اگر به دنبال یک راه‌حل پشتیبان‌گیری هستید، امیدواریم این مطلب بینشی به شما بدهد و کمکتان کند که از میان گزینه‌های مختلف، انتخاب درستی داشته باشید. در مجموع، دو نوع مدل کسب‌وکار در بازار راه‌حل‌های پشتیبان‌گیری وجود دارد؛ در یک سمت، دستگاه‌های پشتیبان‌گیری یکپارچه و در سمت دیگر، سخت‌افزار و نرم‌افزار پشتیبان‌گیری که به طور جداگانه به فروش می‌رسند.

برای اکثر شرکت‌ها، یکی از دلایل اصلی خرید نرم‌افزار پشتیبان‌گیری این است که می‌توانند آن را روی سخت‌افزار موجود خود اجرا کنند. با این حال، آنچه اغلب نادیده گرفته می‌شود، هزینه‌های مجوز نرم‌افزار است که تاثیر چشم‌گیری روی هزینه مالکیت می‌گذارد. بنابراین، سوالی که مطرح می‌شود این است که مجوز نرم‌افزار چقدر می‌تواند هزینه در پی داشته باشد، و از چه هزینه‌های پنهانی باید آگاه باشیم؟ اگر VMware Backup را به عنوان نمونه بررسی انتخاب کنیم، ۳ هزینه پنهان وجود دارند که اغلب نادیده گرفته می‌شوند.

۱.  مجوز و هزینه تعمیر و نگهداری

در اکثر مواردی که از VM Backup استفاده می‌شود، فروشندگان رویکردهای متفاوتی را برای نحوه تعیین هزینه نهایی در نظر می‌گیرند؛ چه به ازای هر سوکت CPU یا به ازای هر میزبان یا سیستم VM، بسته به تنظیماتی که انتخاب می‌کنید ممکن است هزینه هر میزبان الزاما گران‌تر از هر سوکت نباشد. به عنوان مثال، اگر سرویس‌هایی را روی یک سرور VMware با ۲ سوکت با قیمت ۵۰۰ دلار آمریکا برای هر سوکت اجرا می‌کنید، برای خود میزبان هزینه‌ای بیش از ۸۰۰ دلار خواهد داشت. هنگام مقایسه و بررسی قیمت‌ها، مطمئن شوید که فقط برچسب قیمت اولیه را در نظر نگیرید و به هزینه کل توجه کنید. جدول زیر نحوه عملکرد مدل‌های مجوز در موارد مختلف استفاده را نشان می‌دهد.

مورد اول مورد دوم
قیمت هاست ۲ سوکتی ESXi هاست تک سوکتی ESXi
فروشنده A ۸۰۰ دلار به ازای هر هاست ۸۰۰ دلار ۸۰۰ دلار
فروشنده B ۵۰۰ دلار به ازای هر سوکت ۵۰۰ دلار * ۲ = ۱۰۰۰ دلار ۵۰۰ دلار

 

به غیر از هزینه‌های مجوز، هزینه‌های تعمیر و نگهداری برای به‌روزرسانی نرم‌افزاری، patchهای امنیتی و پشتیبانی فنی را فراموش نکنید. به عنوان مثال، هزینه تمدید پشتیبانی سالانه می‌تواند ۲۲ تا ۲۷ درصد از هزینه مجوز دائمی را شامل شود. همان‌طور که نمودار زیر نشان می‌دهد، اگر کل هزینه ۳ ساله پشتیبانی نرم‌افزاری را مقایسه کنیم، پس از محاسبه هزینه تمدید پشتیبانی، تقریبا هیچ تفاوتی بین مجوزهای دائمی و اشتراک وجود ندارد.

 

هزینه مجوز دائمی ۳ ساله در مقابل اشتراک
اختلاف هزینه خاصی وجود ندارد تمدید پشتیبانی
اشتراک ۱ ساله اشتراک ۳ ساله مجوز دائمی
۳ سال ۲ سال ۱ سال

۲.  هزینه مدیریت

وقتی صحبت از مدیریت نرم‌افزار می‌شود، از آنجایی که ادغام نرم‌افزار و سخت‌افزار دو شرکت مختلف با سیستم‌های پشتیبانی متفاوت را شامل می‌شود، بنابراین کسب‌وکارها باید به نرم‌افزار و سخت‌افزار جداگانه‌ای را مدیریت کنند تا در صورت بروز مشکل، علت اصلی را تشخیص دهند. اگر تیم حرفه‌ای و مستقل IT ندارید، احتمالا مجبور خواهید شد که برای حل مشکل با فروشندگان مختلف تماس بگیرید و این کار اغلب منجر به اتلاف وقت و البته هزینه بیشتر می‌شود.

راه‌حل پشتیبان‌گیری

۳.  هزینه ذخیره‌سازی

آخرین چیزی که باید در نظر داشت و اغلب توجه چندانی به آن نمی‌شود، هزینه سخت‌افزار ذخیره‌سازی است. از آنجایی که بسیاری از کسب‌وکارها بودجه محدودی دارند، بنابراین معمولا نرم‌افزارهای رایگان را انتخاب می‌کنند. با این حال، هیچ برنامه رایگانی کامل نیست و هر کدام از آن‌ها با محدودیت‌های خاص خود همراه هستند. اشکال عمده و معمول آن‌ها ذخیره یک نسخه پشتیبان کامل در هر پشتیبان‌گیری است.

یک سناریوی ساده را به عنوان مثال در نظر بگیرید. فرض کنید که قصد دارید نسخه‌های پشتیبان روزانه را به مدت ۷ روز نگه دارید و حجم داده‌ها هم ۱ ترابایت، با میانگین نرخ تغییر روزانه ۵ درصد باشد. در چنین شرایطی پشتیبان‌گیری Incremental، تا ۸۰ درصد کمتر فضای ذخیره‌سازی شما را اشغال می‌کند. در مقابل، این احتمال وجود دارد که با نرم‌افزارهای رایگان، بیش از ۶ برابر فضای بیشتری در سرور مقصد هدر رود. مطمئن شوید که هزینه هارد دیسک و سخت‌افزار سرور را نیز در محاسباتتان در نظر می‌گیرید؛ به خصوص زمانی که می‌خواهید از حجم کاری پیچیده‌تری را پشتیبان‌‌گیری کنید.

حجم نسخه‌های پشتیبان روزانه (TB) حجم کل نسخه‌های پشتیبان (TB)
نوع نسخه پشتیبان روز ۱ روز ۲ روز ۳ روز ۴ روز ۵ روز ۶ روز ۷
نرم‌افزار رایگان کامل ۱.۰۰ ۱.۰۵ ۱.۱۰ ۱.۱۶ ۱.۲۲ ۱.۲۸ ۱.۳۴ ۸.۱۴
Synology Incremental ۱.۰۰ ۰.۰۵ ۰.۰۵ ۰.۰۶ ۰.۰۶ ۰.۰۶ ۰.۰۶ ۱.۳۴

راه‌حل جامع پشتیبان‌گیری Synology

راه‌حل پشتیبان‌گیری Synology می‌تواند به شما کمک کند تا تمام هزینه‌های پنهان ممکن را به حداقل برسانید. مقایسه هزینه‌های مجوز سایر فروشندگان راه‌حل‌های پشتیبان‌گیری با مجموعه ویژگی‌های مشابه نشان داده که راه‌حل Synology Active Backup تنها در سال اول، باعث صرفه‌جویی بیش از ۵۰ درصدی در هزینه‌ها می‌شود. وقتی آن را با Dell EMC یا HPE به‌عنوان سرورهای ذخیره‌سازی پشتیبان مقایسه می‌کنید، یا زمانی که نیاز به پشتیبان‌گیری از حجم کاری بزرگ‌تری دارید، صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌تواند بسیار چشم‌گیر باشد.

به طور خلاصه، با هزینه‌ای که برای مجوز نرم‌افزار پشتیبان می‌پردازید، برای سال اول می‌توانید در واقع یک Synology NAS دریافت کنید و در عین حال از بار کاری کسب‌وکار در ماشین‌های مجازی، سرورهای فیزیکی، Microsoft 365 و Google Workspace محافظت کنید. با Deduplication سرتاسری که از تجمیع داده‌های اضافی هنگام پشتیبان‌گیری از چندین دستگاه جلوگیری می‌کند، می‌توانید کارایی ذخیره‌سازی را بیشتر کنید. به عنوان مثال، کمپانی SHISEIDO، توانست به کمک Deduplication سرتاسری، استفاده از فضای ذخیره‌سازی را ۵۴ درصد (۲۸ ترابایت از مجموع ۵۸ ترابایت) در محیط تجاری خود کاهش دهد. بدون این فناوری، ذخیره ۳۰ ترابایت اطلاعات اضافی روی هارد دیسک و واحدهای توسعه می‌توانست تقریبا ۱۵۰۰ دلار هزینه داشته باشد.


مقاله پیشنهادی: “DSM 7.0: آینده مدیریت داده و ابر ترکیبی (hybrid-cloud)


جمع‌بندی

Synology Active Backup for Business باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. علاوه بر مزایای مالی، Active Backup همچنین بسیاری از ویژگی‌هایی را که می‌توانید در نرم‌افزار پشتیبان‌گیری مدرن داشته باشید، ادغام می‌کند. Synology Active Backup for Business به شما این امکان را می‌دهد تا وظایف پشتیبان‌گیری را از یک کنسول ساده مدیریت کنید و بازیابی سریع و مطمئن را تضمین می‌کند.

منبع

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.