DSM 7.0

DSM 7.0: آینده مدیریت داده و ابر ترکیبی (hybrid-cloud)

Synology در رویداد آنلاین ۲۰۲۱ AND BEYOND، یک مدیریت دیسک استیشن (DSM) کاملا بازطراحی‌شده را معرفی کرد. DSM سیستم عامل یکپارچه‌ای است که راه حل‌های مدیریت داده در Synology را تامین می‌کند و هفتمین نسخه آن فناوری‌های جدیدی را برای ذخیره‌سازی، پشتیبان‌گیری و ابر ترکیبی به ارمغان می‌آورد. حجم بالایی از داده‌ها، برای تجزیه و تحلیل داده‌ها، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، مصارف پزشکی و بسیاری از نوآوری‌های دیگر پردازش شده‌اند. DSM 7.0 همه جنبه‌های سیستم عامل را بهبود می‌بخشد؛ از مدیریت ذخیره‌سازی و رابط کاربری گرفته تا عملکردهای پشتیبانی شده از ابر مانند نظارت بر دستگاه در مقیاس بزرگ و ذخیره‌سازی بر اساس تقاضا. فیلیپ وانگ، بنیانگذار و مدیر اجرایی Synology در این باره می‌گوید:

«همه این‌ها تاثیر زیادی بر سبک زندگی و نحوه انجام تجارت ما می‌گذارد و یک اقتصاد داده‌محور را شکل می‌دهد که در آن داشتن داده‌های بیشتر، برتری رقابتی شما در برابر دیگران می‌شود. Synology به‌طور اختصاصی روی حل چالش‌های امنیتی، افزایش قابلیت اطمینان و مدیریت اختصاصی تمرکز دارد. ما راه‌حل‌های خود را برای افراد، شرکت‌های بزرگ و حتی برای مجموعه داده‌های عظیم طراحی می‌کنیم. همه این‌ها به منظور متمرکز کردن مشتریان روی استفاده از داده‌ها برای ایجاد ارزش بیشتر هستند.»

فن‌آوری‌های داخلی

ویژگی‌های ذخیره‌سازی جدید در DSM، گردش کاری سرپرست سیستم را ساده‌تر و سریع‌تر و شیوه‌های مناسب نگهداری را فراهم می‌کند. درن‌لو، معاون اجرایی گروه سیستم عامل و برنامه می‌گوید: «تیم‌های توسعه ما سخت کار کردند تا قابلیت استفاده و اطمینان، عملکرد و مقیاس‌پذیری را بهبود دهند تا ستون‌های اصلی DSM 7.0 را شکل دهند. در ابتدا ما زیرسیستم‌های ذخیره‌سازی و رابط مدیریتی را کاملا اصلاح کردیم و تلاش کردیم فرآیند احراز هویت را آسان‌تر و ایمن‌تر کنیم. ما نوآوری‌های خود را بر ساخت برنامه‌ها و ابزارهای قدرتمندی متمرکز کردیم که استفاده از آن‌ها آسان باشد تا به مشتریان خود این قدرت را بدهیم که داده‌های خود را راحت‌تر مدیریت کنند و بیشترین ارزش را از آن استخراج کنند.»

DSM 7.0

ابزارهای درایو: هوشمندتر و انعطاف‌پذیرتر

ویژگی جدید جایگزینی درایو، این فرآیند را بسیار ساده می‌کند. هنگامی که یک درایو برای جایگزینی انتخاب می‌شود و درایو جدیدی به جای آن قرار می‌گیرد، DSM پروسه انتقال را بدون تخریب مخزن ذخیره‌سازی انجام می‌دهد. ویژگی تعمیر خودکار، مدیریت ذخیره‌سازی از راه دور را آسان‌تر می‌کند. هنگامی که یک درایو نیاز به تعویض داشته باشد، این کار به سادگی با تعمیر خودکار انجام می‌گیرد؛ فقط کافیست که درایو معیوب با یک درایو جدید جایگزین شود تا DSM بلافاصله شروع به بازسازی کند. حافظه SSD راهی عالی برای افزایش عملکرد است و DSM 7.0 اکنون به کاربران اجازه می‌دهد هر زمان که بخواهند، آن را اضافه یا حذف کنند. SSD Cache Advisor جدید، دقیق‌تر است و الگوهای ورودی/خروجی را در طول زمان تجزیه و تحلیل می‌کند و پیشنهادات بهتری به کاربر ارائه می‌دهد.

بهبود افزایش فضای ذخیره‌سازی

DSM 7.0 بهینه‌سازی‌های مهمی را برای زیرسیستم‌ها به ارمغان می‌آورد که منجر به بهبودهای زیر می‌شود:

  • عملکرد RAID 6 تا ۸۰ درصد سریع‌تر است
  • سرعت بازنویسی حافظه پنهان SSD تا ۲۰۰ درصد بیشتر است
  • تعمیر RAID هوشمندتر و سریع‌تر انجام می‌شود
  • افزایش عملکرد با حافظه پنهان SSD به کمک پین کردن متادیتا
  • پشتیبانی از فضاهای حداکثر یک پتابایتی برای بارهای کاری بایگانی
  • حذف داده‌های تکراری برای افزایش قابل توجه بازده ذخیره‌سازی

احراز هویت سریع‌تر و ایمن‌تر

احراز هویت در DSM 7.0، به لطف Synology Secure SignIn که یک برنامه جدید است و به مدیران سیستم امکان می‌دهد حساب‌ها را بدون دردسر کنترل کنند، ایمن‌تر، انعطاف‌پذیرتر و راحت‌تر شده است. با استفاده از Secure SignIn، می‌توان رمزهای عبور را حذف و درخواست‌های ورود را مستقیما از تلفن همراه ارسال و تایید کرد. Secure SignIn همچنین می‌تواند به‌عنوان یک روش احراز هویت ثانویه در حالت دو عاملی مورد استفاده قرار گیرد و از کپی کردن رمزهای عبور یک‌بار مصرف جلوگیری کند. همچنین برای ارائه یک روش احراز هویت ایمن که می‌تواند با کلیدهای امنیتی سخت‌افزاری USB، Windows Hello و macOS Touch ID استفاده شود، FIDO2 معرفی شده است؛ درست مثل Secure SignIn، FIDO2 می‌تواند جایگزین رمز عبور شود یا آن را برای ایجاد امنیت بیشتر با روش‌های دیگر ترکیب کند.

مدیریت بهتر عکس‌ها

Synology Photos کاملا دگرگون شده و ویژگی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و انعطاف‌پذیری بالایی را ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند به راحتی از عکس‌های تلفن‌های همراه یا دوربین‌ها نسخه پشتیبان تهیه کنند، آن‌ها را مرور کنند، با گزینه‌های گسترده فیلتر کنند و آن‌ها سازماندهی کنند. از طرف دیگرامکان ایجاد آلبوم‌های مشروط فراهم شده تا عکس‌های مطابق با معیارهای خاص به‌طور خودکار به آن اضافه شوند. امکان کنترل کامل اشتراک‌گذاری که شامل حفاظت توسط رمز عبور می‌شود، ساده و ایمن بودن این سرویس را تضمین می‌کند. علاوه بر این، Photos یک راه حل کاملا محلی است؛ به این معنی که برای انجام کارهایی مانند تشخیص چهره نیازی به اتصال به شبکه وجود ندارد که همین موضوع هم نشان از تاکید بر حفظ حریم خصوصی دارد.

بهبودهای دیگر DSM

DSM 7.0 شامل مجموعه‌ای از بهبودهای کاربری و عملکرد است که به کاربران گزینه‌ها و قابلیت‌های مدیریتی جدیدی می‌دهد:

  • Synology Drive Admin Console اطلاعات واضح‌تر و دقیق‌تری را در مورد دستگاه‌های متصل و فایل‌هایی که به صورت خارجی و به دفعات به اشتراک گذاشته می‌شوند را نمایش می‌دهد.
  • ایجاد امکان کنترل دقیق بر مجوزهای عملکرد اداری برای مدیران IT به منظور جلوگیری از خطرات امنیتی احتمالی.
  • بهبود قابلیت‌های حسابرسی مدیران به کمک صدور مجوزها و ردیابی تغییرات.
  • Active Backup for Business از پشتیبان‌گیری برای سیستم عامل‌های macOS و Synology DSM پشتیبانی می‌کند.

Synology C2 Cloud

ژیا یولو، معاون اجرایی Cloud و Backup Group: «ما آینده زیرساخت‌های فناوری اطلاعات را ترکیبی از راه حل‌های ابری و داخلی می‌بینیم. چالش‌های مختلف به رویکردهای متفاوتی نیاز دارند و Synology در موقعیتی است که می‌تواند محصولات نوآورانه‌ای ایجاد کند که پتانسیل‌های منحصر زیادی داشته باشد. پلتفرم ابری Synology C2 از زمان آغاز به کار در سه سال گذشته رشد قابل توجهی داشته و ما هیجان زده هستیم که اکنون از ویژگی‌های نسل بعدی خود که به تقویت راه حل‌های موجود کمک می‌کند، پرده‌برداری کنیم.»

ذخیره‌سازی ابری مبتنی بر تقاضا

Hybrid Share راه حلی انعطاف‌پذیر و مقرون‌به‌صرفه برای ادغام فضای ذخیره‌سازی اولیه با فضای ذخیره‌سازی ابری ارائه می‌دهد. این راه حل به کاربران اجازه می‌دهد تا آرایه‌های اولیه خود را با فضای ذخیره‌سازی ابری درخواستی در هر زمان گسترش دهند. علاوه بر آن می‌توان داده‌ها را با استفاده از پهنای باند آن سایت‌ها به سرعت روی چندین سایت همگام‌سازی و برای دسترسی سریع‌تر، داده‌های ابری که به‌طور مکرر بارگیری شده‌اند را به صورت محلی در حافظه پنهان ذخیره کرد.

نظارت کلی با Active Insight

Active Insight امکان نظارت بر عملکرد انبوه و معیارهای استفاده از تمام NAS‌های Synology را از طریق یک پورتال واحد فراهم می‌کند. اعلان‌های سفارشی‌شده را می‌توان برای هشدار دادن به ادمین‌ها در مورد مشکلات احتمالی مربوط به بارهای پردازنده، استفاده از فضای ذخیره‌سازی، تاخیر نوشتن در LUN و موارد دیگر ایجاد کرد. مدیران همچنین می‌توانند گروه‌ها و کانال‌های ارتباطی سفارشی را بر اساس سرورهای میزبان و در قالب هشدارهایی برای تیم‌های خاص ایجاد کنند تا بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به آن‌ها پاسخ دهند.

دایرکتوری‌های کاربران توزیع شده در دفاتر مختلف شعبه و شرکت‌های تابعه، یک فرآیند معمول اما خسته‌کننده است. دایرکتوری Synology به عنوان یک سرویس (DaaS) این مشکل را با استفاده از زیرساخت ابری Synology C2 حل می‌کند و مدیران را قادر می‌سازد تا دفاتر راه دور را به‌طور ایمن با هم ترکیب کنند. دایرکتوری C2 می‌تواند از NAS و رایانه‌های Synology on-prem استفاده کند تا از حداقل تاخیر در احراز هویت و وجود دسترسی مداوم حتی در حالت آفلاین اطمینان حاصل کند. دایرکتوری C2 همچنین از مدیریت دستگاه از طریق خط مشی‌های گروه ویندوز و عوامل قابل نصب در رایانه‌های مبتنی بر macOS پشتیبانی می‌کند.

پشتیبان‌گیری بدون محدودیت

با تکیه بر توانایی‌های Synology C2، راه حل جدیدی برای حفاظت از داده‌ها معرفی شده است که پشتیبان‌گیری را به‌طور مستقیم در Synology C2 فعال می‌کند. پشتیبانی از ویندوز، ویندوز سرور، لینوکس، macOS، VMware، Hyper-V Hypervisors و پلتفرم‌های محبوب SaaS، پشتیبانی همه جانبه را برای اکثر محیط‌های فناوری فطلاعات تضمین می‌کند. ظرفیت ذخیره‌سازی را می‌توان برای رسیدن به حداکثر بازدهی افزایش داد تا مشترکین از انعطاف‌پذیری در هنگام پرداخت بیشترین بهره را ببرند. راه حل جدید پشتیبان‌گیری مبتنی بر C2 به کارمندان مستقر در دفاتر راه دور یا منزل این امکان را می‌دهد تا ضمن استفاده از شبکه‌های خود و تضمین حفاظت از داده‌ها، به پهنای باند دفاتر مرکزی برای دسترسی به فایل‌های داخلی و سرویس‌های وب دسترسی داشته باشند.

جمع‌بندی

جدیدترین مدیریت دیسک استیشن معرفی شده توسط Synology، DSM 7.0 نام دارد که نسبت به نسخه‌های قبلی به‌طور کامل بازطراحی شده و عملکردهای گسترده‌تری را در اختیار مشتریان می‌گذارد. در زمینه فن‌آوری‌های داخلی، تعویض درایوها بسیار ساده و خودکار شده و بهبودهای متعددی در مورد سرعت و عملکرد ذخیره‌سازی مشاهده می‌شود. علاوه بر این، از امنیت بیشتری که به واسطه سیستم احراز هویت دو یا چند مرحله‌ای ایجاد می‌شود هم نمی‌توان به سادگی گذشت. در زمینه Cloud هم تاکید اصلی بر مدیریت، نظارت و پشتیبان‌گیری بهتر بوده که نتایج درخشانی را شاهدیم. در نهایت باید تجربه کاربری ساده، امنیت ورود به سیستم و فضای ذخیره‌سازی انعطاف‌پذیر ابری را اصلی‌ترین مزایای DSM 7.0‌ بدانیم.

منبع     

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *